Seyahat Sağlık Sigortası Neleri Karşılar?
Seyahat Sağlık Sigortası Neleri Karşılar?
  • 25.05.2023
Bir sonraki tatil planını yaptın, otel rezervasyonun, uçak biletin hatta kiralık aracın bile hazır! Peki seyahat sigortanı yaptırdın mı?

Elbette sağlığımız her şeyden önemli ancak yurt dışında yapacağın sağlık harcamaları bütçeni bir hayli zorlayacaktır. Oysa cüzi bir miktara seyahat sigortası yaptırarak sağlığını güvence altına almak varken neden büyük meblağlar ödeyesin?  

Poliçede belirtilen risklerden herhangi biri gerçekleştiğinde seyahat sağlık sigortası kapsamında yer alan teminatlar, devreye girer ve hem maddi hem de manevi anlamda güvence sağlar ancak poliçe yaptırmadan önce seyahat sağlık sigortası kapsamında yer alan teminatları bilmek kendin için en uygun ve en geniş kapsamlı poliçeyi yaptırman açısından oldukça önemli. Peki, seyahat sağlık sigortası kapsamı nasıldır, neleri kapsar? 

Seyahat Sağlık Sigortası Teminatları
Seyahat sağlık sigortasının içeriği, sigorta şirketinin farklı ihtiyaçlara uygun olarak hazırladığı poliçelere göre değişkenlik gösterir. Ancak genel olarak seyahat sağlık sigortası neleri kapsar sorusuna cevap vermek gerekirse, seyahat sağlık sigortası teminatları; ayakta ve yatarak tedavi, en yakın sağlık kuruluşuna nakil, vefat durumunda tıbbi şartlara uygun olarak nakledilme ve tedavi sonrası ikametgâh adresine nakil işlemleri olarak sıralanabilir. 

Seyahat sağlık sigortası poliçeleri, asgari olarak aşağıda sıralanan teminatları içermek zorundadır. Sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte seyahat sağlık sigortası ana teminatları şu şekilde sıralanabilir.

Ani rahatsızlık ve hastalıklara ilişkin tıbbi tedavi teminatı: Sigortalının aniden hastalanması ya da yaralanması durumunda sigorta şirketi; seyahat sağlık sigortası kapsamında hastane, ameliyat, ilaç ve tedavi masraflarını poliçe limitleri dahilinde genel olarak 30.000 euro teminat ile öder.


Sigortalının en yakın sağlık kuruluşuna nakli: Seyahat sağlık sigortası kapsamında sigorta şirketi; aniden hastalanma ya da yaralanma durumunda tıbbi durumuna en uygun nakil aracıyla refakatçi doktor eşliğinde en yakın sağlık kurumuna ulaşımını sağlar. Eğer bulunduğun sağlık kurumunda tedaviye ilişkin gerekli donanım ve tıbbi ekip yoksa sigorta şirketi, tıbbi durumuna uygun başka bir sağlık kurum veya kuruluşuna naklini sağlamak ile yükümlüdür.


Sigortalının taburcu olduktan sonra ikametgâh adresine nakli: Tıbbi bir merkezde yatarak tedavi sonrası taburcu olduğunda sigorta şirketi, poliçe koşulları çerçevesinde tıbbi durumuna en uygun nakil aracılığıyla ikametgâh adresine nakledilmen için gerekli olan giderleri karşılayacaktır. 


Vefat eden sigortalının nakli: Bu teminat kapsamında aniden hastalanma ya da yaralanma sonucu vefat halinde sigorta şirketi, cenazede talep edilen adrese nakil işlemini gerçekleştirerek, oluşan masrafları karşılar. Cenaze nakli ile ilgili daha detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin.