Yangın Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?
Yangın Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?
  • 25.05.2023
Yangın riski hem konutlar hem de iş yerleri için tehlikelidir çünkü ufak bir yangın bile büyük boyutta hasara neden olabilir ve geri dönüşü olmayan kayıplara yol açabilir.

İşte yangın sigortası bu noktada devreye girer ve yangın nedeniyle meydana gelen hasar ile ilgili onarım ve yeniden inşa maliyetlerinin karşılanmasını sağlar.  

Yangın sigortası fiyat hesaplaması ise farklı yöntemler dikkate alınarak yapılır. Bu kriterleri göz önünde bulundurarak yangın sigortası fiyatını daha avantajlı hâle getirebilir; kendin için en uygun ve kapsamlı poliçeyi yaptırabilirsin. 

Peki, konut yangın sigortası fiyatlarını etkileyen unsurlar nelerdir? Yangın sigortası fiyatları nasıl hesaplanır? Gel bu soruların cevaplarını birlikte inceleyelim.

Yangın Sigortası Fiyatını Etkileyen Faktörler Nelerdir? 
Ev ve iş yeri yangın sigortası fiyatlarını etkileyen kriterleri genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

Binanın kullanım şekli
Binanın yaşı
Çatı alanı
Dış cephe güvenliği
Konutun yer aldığı kat
Merdiven dairesi alanı
Tapudaki durum
Teminat seçenekleri
Yüzölçümü 


Yangın sigortası genel şartları kapsamında yer alan teminatlar ve bunları limitleri bütün sigorta şirketleri için aynıdır. Ancak bu faktörlerden bazıları her sigorta şirketi için geçerli olmayabilir.  Bu nedenle yangın sigortası yaptırmadan önce poliçenin kapsamı hakkında daha detaylı araştırma yapmak gerekir. 

Yangın Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır? 
Yangın sigortası poliçesi hem taşınamaz hem de taşınabilir malları güvence altına alır. Yangın sigortası sayesinde poliçe kapsamındaki ev ve iş yerlerinin içinde ve dışında yer alan, binaya ait taşınabilir mallar yangın riskine karşı korunur. Hem binada yaşayan kişiler hem de komşular yangın sigortası ile poliçe kapsamındadır. Ancak yangın sigortası fiyat hesaplama işlemi yaparken kullanılan birçok farklı yöntem olduğu için yangın sigortası fiyatlarına dair net bir bilgi vermek mümkün değildir. 

Poliçe fiyatları belirlenirken öncelikle kapsam üzerinden değerlendirme yapılır. Poliçeye eklenilen her ek teminat seçeneği ve bu teminatların limitleri prim bedelinde değişime neden olur. 
Aynı şekilde yangın sigortası yapan sigorta şirketleri kendi fiyat politikaları doğrultusunda prim bedelini belirler. Bundan dolayı tercih edeceğin sigorta şirketine göre yangın sigortası fiyatı da değişecektir.
Poliçe fiyatının belirlenmesinde etkili olan bir diğer unsur ise binanın özellikleridir. 
Yangın Sigortası Hesaplama Adımları Nelerdir? 
Yangın sigortası hesaplaması yapmak için uygulayabileceğin farklı kriter vardır. 

Binanın Özellikleri
Yangın sigortası fiyatı hesaplanırken ilk olarak poliçe kapsamına alınacak olan binanın özellikleri göz önünde bulundurulur ve binanın kullanım alanına, yaşına ve yapı tarzına göre fiyat hesaplaması yapılır. Bundan dolayı müstakil bir ev için çıkarılan teklif ile bir restoran için çıkarılan yangın sigortası teklifi birbirinden farklı olur. 

Teminat Seçenekleri
Yangın sigortası prim hesaplamasında göz önünde bulundurulan en önemli kriterlerden biri de poliçede yer alan teminatlardır.  Yangın başta olmak üzere yıldırım ve infilak gibi farklı risklere karşı da teminat sunar. Yangın sigortası ek teminatlara daha da kapsamlı hale getirilebilir. Dolayısıyla ana teminatla birlikte poliçeye alınan ek teminat seçenekleri ödemen gereken prim bedelinin belirlenmesinde etkili olur. 

Sigorta Şirketinin Fiyat Politikası
Yangın sigortası fiyat teklifleri poliçeyi hazırlayan sigorta şirketine göre değişkenlik gösterebilir. Yangın sigortası yapan sigorta şirketleri aynı poliçe için farklı teklifler sunabilirler. Bunun en önemli nedeni her bir sigorta şirketinin hesaplama yaparken farklı yöntem ve standartları göz önünde bulundurmasıdır. 

Yangın Sigortası Fiyatları Nasıl Düşürülür? 
Yangın sigortası fiyatlarını daha avantajlı hale getirmek için birkaç farklı hususu dikkate alabilir ve en ucuz yangın sigortası fiyatına ulaşabilirsin.