DASK Nasıl Yapılır, Dask Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
DASK Nasıl Yapılır, Dask Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
  • 25.05.2023
Doğal Afet Sigortaları Kurumu yani bilinen adıyla DASK, deprem teminat sistemini düzenleyen ve ev sahibi olan her kişiye, Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmayı şart koşan bir kamu kuruluşudur.

Zorunlu Deprem Sigortası da yaşadığınız binada depremin meydana getirdiği maddi zararları, poliçede yer alan teminatlar doğrultusunda karşılamaya yönelik bir sigorta türüdür.

Dask yaptırmak birçok açıdan gerekli ve önemlidir. Ülkemizin bulunduğu coğrafya deprem bölgesi olduğundan ve en tehlikeli doğal afetlerden biri olan deprem felaketi sık yaşandığından DASK poliçesi yaptırmak önemli bir zorunluluktur. DASK poliçen, olası bir depremde veya depremin sebep olduğu infilak, yangın, tsunami ya da yer kaymasında yaşanacak maddi hasarını karşılar. Aynı zamanda toplum için risk paylaşımını gözetir. Bu sayede depremin olumsuz sonuçlarından en az hasar alarak çıkman amaçlanır.

Ek olarak Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmadığın takdirde su ve elektrik gibi abonelikleri açtıramaz, evin ile ilgili yasal bir işlem yapma hakkında da sahip olmazsın. Bu yüzden DASK sigortası yaptırmak önemlidir. Peki deprem sigortası nerede yapılır, nasıl alınır? Dask sigorta yaptırma hakkında tüm detayları yazımızda biraraya getirdik. 

DASK Nasıl Alınır?
DASK internet üzerinden hızlıca alınabilir. Yeni poliçe alıyorsan DASK adres kodu ve istenen konut bilgilerini girerek, mevcut poliçeni yeniliyorsan da poliçe numarası ve diğer bilgileri girerek sadece 2 dakikada internetten teklif alabilir, sigorta şirketlerinin DASK ürünlerini görebilirsin. 

Sonrasında online ödeme ile kolayca zorunlu deprem sigortanı satın alman mümküm. Deprem sigortası nasıl yapılır sorusunda fiyat ayırıcı bir kriter değildir yani evinizin DASK primleri sabittir. Acenteden acenteye göre farklılık göstermez. Ancak DASK bedelinin sigorta şirketine göre değişmemesi, aynı şartlar altındaki binalar için geçerlidir. Farklı şartlara sahip binaların farklı DASK primleri vardır. Binaların bulunduğu deprem risk bölgesi, binanın yapı tarzı, brüt yüz ölçümü gibi etkenler DASK fiyatlarını etkiler. Bu nedenle Dask başvurusu için uzun araştırma yapman ve acenteleri dolaşman gerekmez. Fiyat araştırması ile zaman kaybetmek yerine internetten hızlıca Dask yaptırma işlemini gerçekleştirebilirsin.

DASK Nerede Yapılır?
Deprem nerede yapılır diyorsan sadece bilgilerini girerek hızlıca Sigortam.net üzerinden DASK sigortası teklifi alabilirsin. Konutunun özelliklerini girerek fiyat öğrenebilir, sonrasında hızlı ve kolayca online ödeme ile güvenceni hemen başlatabilirsin. Poliçede yer aşan teminatlarda zaman zaman değişkenlik yapmak isteyebilirsin ancak bunun için zeyilname düzenlenmesi gerekir. Zeyilname hakkında daha detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin.